Zestaw hydroforowy w zakładach przetwórstwa mięsnego

25.07.2022 Studia przypadków /
falownik
Wizerunek autora
Producent: Elmatic

Zakłady przetwórstwa mięsnego i mlecznego zużywają największe ilości wody w całej branży przetwórstwa spożywczego. Jest ona kluczowym medium w procesie produkcji świeżego mięsa, wędlin oraz przetworów mięsnych. Bardzo istotne pozostają także restrykcyjne wymogi sanitarne, których spełnienie wiąże się ze znaczną jej dystrybucją. Wszystko to sprawia, że dla zapewnienia ciągłości produkcji oraz sprawnego działania masarni, dobór pomp wodnych oraz odpowiedniego sterowania nabiera szczególnego znaczenia.

Wymagana jest wysoka bezawaryjność i redundancja rozwiązania przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacji zestawu hydroforowego.

W czerwcu 2022 roku w jednym z lokalnych zakładów przetwórstwa mięsnego firma SoftStar Systemy Pompowe z siedzibą w Lesznie wykonała modernizację w zakresie wymiany zestawu hydroforowego. To element odpowiedzialnego za tłoczenie wody na terenie przedsiębiorstwa. W związku ze znaczną dynamiką produkcji zużycie u klienta na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosło z niespełna 200 m3 do blisko 600 m3 na dobę, przy czym w okresach mycia urządzeń produkcyjnych chwilowa wymagana wydajność sięga 40 m3/h. Przeprowadzona wspólnie z klientem analiza jednoznacznie wskazała, że dotychczas eksploatowane urządzenie należy wymienić na nowe.

Wykonawca 

Firma SoftStar Systemy Pompowe z siedzibą w Lesznie zajmująca się projektowaniem, modernizacją oraz naprawą instalacji pompowych. Przedsiębiorstwo dostarcza rurociągi i zestawy hydroforowe z atestem NIZP PZH. 

 

Galeria zdjęćZdjęcia i opis: Janusz Kurt SoftStar Systemy Pompowe

Korzyści rozwiązania

  • w pełni redundantna implementacja, gwarantująca kontynuację pracy automatycznej i zapewnienie wydajności oraz ciśnienia nawet w przypadku awarii pojedynczej pompy, falownika, przetwornika ciśnienia czy nawet sterownika nadrzędnego,
  • przemienniki częstotliwości EDS0055T4B zamontowane bezpośrednio na silnikach pomp,
  • w pełni nierdzewne (certyfikat WRAS) wysokosprawne pompy pionowe 22SV05,
  • „Produkt z Atestem” - atest higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH na rurociągi oraz kompletny zestaw hydroforowy (nr atestu B-BK-60210-0376/20)

Wdrożenie

Aby spełnić wymagania w zakresie wydajności na poziomie 50 m3 /h przy zapewnieniu ciśnienia wody wynoszącej 5 bar, zastosowano układ pompowy zbudowany z trzech pionowych pomp wielostopniowych e-SV prod. Lowara typ 22SV05 o mocy 5,5kW każda. W układzie zastosowano też pompę rezerwową (tzw. czynna rezerwa - osiągnięcie wymaganej wydajności zapewnia praca dwóch pompy). Silniki każdej pompy zasilane są poprzez indywidualne przemienniki częstotliwości, z których każdy posiada wbudowany regulator PID z podłączonym niezależnym przetwornikiem ciśnienia po stronie tłocznej zestawu hydroforowego. Nad całością pracy czuwa sterownik nadrzędny, który zapewnia takie funkcje jak:

  • zmiana pompy wiodącej,
  • kontrola suchobiegu,
  • liczniki czasu pracy,
  • pomijanie pompy z awarią, itp.

W przypadku awarii sterownika nadrzędnego wszystkie trzy pompy zestawu uwalniane są do pracy automatycznej, każda w oparciu o własny regulator PID i autonomiczny pomiar ciśnienia na rurociągu tłocznym. Jako przemienniki częstotliwości zastosowano trzy urządzenia EDS0055T4B o mocy 5,5 kW każde.

Seria EDS marki Elmatic Professional Drives to ciekawe rozwiązanie dla aplikacji gdzie możliwy jest montaż przemiennika częstotliwości bezpośrednio na silniku. Modele z serii EDS posiadają wzmocnioną obudowę o podwyższonej odporności (IP65).

Rozwiązanie oparte o zabudowę na silniku znacząco zmniejsza wymiary szafy sterującej oraz niweluje problem jej skutecznej wentylacji. Warto zaznaczyć, że falowniki EDS ze względu na spójną budowę i stosunkowo wysoką szczelność z powodzeniem mogą być też instalowane np. na ścianie w bezpośrednim sąsiedztwie pomp. Nie bez znaczenia jest też fakt, że rozwiązania oparte o przemienniki częstotliwości EDS oferowane przez firmę Elmark Automatyka S.A. są stosunkowo atrakcyjne cenowo zarówno dla prostych rozwiązań jednopompowych jak i w przypadku stosowania w układach wielonapędowych. Ze względu na charakter zużycia wody (wytwarzanie żywności) zarówno rurociągi jak i kompletny zestaw hydroforowy zostały wykonane zgodnie z posiadanym atestem higienicznym NIZP PZH.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!