Zrobotyzowana obsługa maszyn – sposób na nieustającą produkcję

24.06.2022 How to / Robotyzacja
Zrobotyzowana obsługa maszyn – sposób na nieustającą produkcję
Wizerunek autora
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Tokarki i frezarki CNC, maszyny do grawerowania, prasy krawędziowe – to tylko część przykładów maszyn, których obsługa nie sprawi cobotowi najmniejszego problemu. Oprócz oszczędzenia operatorowi monotonnej i często szkodliwej pracy, takie rozwiązanie może pomóc wydłużyć czas pracy maszyny i zminimalizować przestoje. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu współpraca była efektywna, ważne jest, aby robot był w stanie szybko nauczyć się, czego wymaga od niego operator. W przypadku produkcji małoseryjnej o dużym zróżnicowaniu (high-mix, low-volume) jest to kwestia kluczowa. Proces przezbrajania powinien być zatem możliwie krótki i intuicyjny. Roboty współpracujące Universal Robots pozwalają na tak zwane programowanie przez wodzenie.  Oznacza to, że wystarczy chwycić cobota i przeciągnąć jego ramię do docelowego punktu. Dodatkowym atutem cobotów Universal Robots (szczególnie dla firm, w których dane produkcyjne są utajnione i nie powinny być przenoszone na inne urządzenia) jest łatwość programowania z poziomu panelu operatora, nawet w przypadku systemów wizyjnych - w przeciwieństwie do zwykłych robotów przemysłowych, jak również niektórych cobotów, których programowanie bez użycia komputera jest często procesem żmudnym i nieintuicyjnym. Sama instalacja robota również nie nastręcza trudności. Nie jest wymagane kotwiczenie, jak w przypadku klasycznego robota przemysłowego. To oznacza, że cobot Universal Robots może być łatwo przenoszony między stanowiskami. Łączy się to również z podstawową zaletą robota współpracującego – w większości aplikacji nie wymaga on specjalnych zabezpieczeń ani wygrodzeń. Może być bez problemu zainstalowany przy jakimkolwiek stanowisku bez potrzeby reorganizacji całego przedsiębiorstwa. To przyczynia się do przyspieszenia zwrotu z inwestycji (średni okres zwrotu wynosi 195 dni i jest najkrótszy w sektorze robotyki).

Robotiq Machine Tending Solution – by produkcja mogła ruszyć jeszcze szybciej
Choć programowanie robota Universal Robots jest szybkie i intuicyjne, w przypadku obsługi maszyn proces ten może zostać jeszcze bardziej uproszczony. Certyfikowane zestawy aplikacji i komponentów UR+ tworzone są z myślą o szybszym wdrożeniu aplikacji i często są dostępne wyłącznie dla robotów Universal Robots. Dzięki Machine Tending Solution od firmy Robotiq zarówno sama instalacja stanowiska, jak i programowanie aplikacji jest bardzo prostym i nieinwazyjnym procesem.

Programowanie
Tworzenie programów przy pomocy Machine Tending Copilot – intuicyjnego oprogramowania do obsługi maszyn – jest o 75% szybsze niż tradycyjne programowanie, gdyż składa się zaledwie z trzech kroków:

1. Ustawianie głównych punktów ścieżki

Są ustawiane raz i stanowią punkty odniesienia dla aplikacji.

Rysunek nr 1. Machine Tending Copilot – ustawianie głównych punktów ścieżki.

Rysunek nr 1. Machine Tending Copilot – ustawianie głównych punktów ścieżki.

2. Ulepszanie procesu

Dzięki menu akcji możliwe jest dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Jest to między innymi określenie szczegółów załadunku detalu, a także jego oczyszczania.

Rysunek nr 2. Machine Tending Copilot – ustawianie parametrów załadunku maszyny.

Rysunek nr 2. Machine Tending Copilot – ustawianie parametrów załadunku maszyny. 

3. Inteligentne ruchy

Machine Tending Copilot umożliwia optymalizację ruchów pomiędzy punktami głównymi, znalezienie najlepszej ścieżki i automatyczne unikanie kolizji w gnieździe produkcyjnym.

Rysunek nr 3. Machine Tending Copilot – optymalizacja ruchów robota.

Rysunek nr 3. Machine Tending Copilot – optymalizacja ruchów robota.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, moduły komunikacyjne Robotiq są nieinwazyjne i nie wymagają instalacji przez certyfikowanych techników. Stanowisko nie jest na stałe zmieniane na potrzeby komunikacji z robotem, a całość można wdrożyć w 2-3 godziny. Zestaw pozwalający na współpracę robota z maszyną CNC zawiera m.in. monitor statusu maszyny, kontroler systemu mocującego, czy przycisk rozpoczynający cykl, który może kontrolować zarówno robot jak i człowiek. Rozwiązanie może zostać rozszerzone o system wizyjny czy regulowaną podstawę robota. 

Rysunek nr 4. Przykładowe nieinwazyjne moduły komunikacji maszyny z robotem.

Rysunek nr 4. Przykładowe nieinwazyjne moduły komunikacji maszyny z robotem. 

Podsumowanie
Dzięki rozwiązaniu do obsługi maszyn firmy Robotiq oraz robotom Universal Robots, możliwe jest szybkie, nieinwazyjne i proste zrobotyzowanie maszyn. Wszystko, czego potrzeba do komunikacji robota z maszyną zawarte jest w zestawie i może zostać wdrożone bez pomocy fachowca.  Prosty graficzny interfejs pozwala na szybką konfigurację, poprzez prowadzenie operatora krok po kroku przez wszystkie konieczne etapy. To przekłada się na skrócenie przestojów maszyny, a tym samym przyspiesza zwrot z inwestycji. 

 

Autorka: Aleksandra Panufnik

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!