5 pytań o roboty współpracujące Universal Robots

06.05.2024 How to, Studia przypadków, Informacje produktowe / 5 pytań o roboty współpracujące Universal Robots
cobot
Wizerunek autora
Producent: Universal Robots

Fakty i mity na temat robotyzacji (wywiad z ekspertem)


W kwietniu 2024 roku mieliśmy przyjemność razem z innymi specjalistami od cobotyzacji podzielić się naszą wiedzą na łamach pisma Główny Mechanik. Elmark Automatyka był reprezentowany przez Tomasza Ofiarę, Dyrektora w dziale Roboty.

Poniżej prezentujemy jego odpowiedzi na najważniejsze pytania na temat robotyzacji. Jednocześnie zachęcamy do przeczytania pełnej wersji wywiadu na stronie https://glowny-mechanik.pl/2024/04/29/coboty/


1. W jakim kierunku idzie rozwój cobotów?


Usprawnionego wdrożenia.

Cobota można wdrożyć jeszcze szybciej. Programowanie w aplikacji paletyzacji, spawania, czy obsługi maszyn wykorzystując gotowe zestawy trwa godziny, a nie dni, tygodnie, albo miesiące jak w przypadku standardowych robotów przemysłowych. Daje to dużą przewagę w procesach, gdzie występuje duża zmienność produktów i małe serie produkcyjne.

Robotyzacja małej serii przy osiągnięciu większej jakości, zmniejszeniu odpadów oraz zwrot z inwestycji na poziomie dwóch lat średnio, sprawia że inwestycja w coboty to bardzo rozsądny krok zapewniający zachowanie ciągłości produkcji i zwiększenie konkurencyjności przy jednoczesnym braku rąk do pracy przy trudnych, męczących i niebezpiecznych procesach produkcyjnych.


2. Czy urządzenia te tanieją, czy raczej cena pozostaje podobna, natomiast mają one z biegiem czasu lepsze parametry?


Cena rośnie powoli, parametry i możliwości rosną bardzo szybko. Dział R&D producenta wprowadza wiele nowych przydatnych funkcjonalności słuchając potrzeb klientów od prawie 20 lat. Większy udźwig, zasięg, szybsze procesory, większa sztywność, ogromna ilość usprawnień ułatwiających i przyspieszających programowanie.

Kluczowym elementem jest zwrot z inwestycji. W przypadku cobotów okres ten zależy od zastosowania i intensywności wykorzystywania robota. Najkrótszy, z jakim mieliśmy do czynienia wyniósł zaledwie 34 dni.


3. Czy istnieją jakieś mity powszechne wśród potencjalnych użytkowników związane z zakupem i użytkowaniem cobotów?

Powszechnie sądzi się, że są wolne i mają plastikową konstrukcję. Obalamy te mity – ponad 75 000 wdrożonych robotów przemysłowych współpracujących Universal Robots pracuje na co dzień w większości przypadków 24/7, konstrukcja jest solidna, niezawodna i sprawdzona. Ramiona mogą poruszać się z prędkością nawet 2 m/s, czyli szybko. Dodatkowym atutem jest osiągnięcie udźwigu 30 kg przy masie robota 63,5 kg.


4. Na co przede wszystkim zwracają uwagę klienci przy zakupie cobotów?


Czynnikiem decydującym są korzyści, jakie mogą uzyskać z automatyzacji cobotami. Roboty współpracujące skutecznie eliminują wąskie gardła produkcji, zwiększając efektywność zakładów. Coboty są w stanie zapewnić stabilną, wysoką jakość pracy przez cały czas swojego funkcjonowania co bezpośrednio przekłada się na większą wydajność fabryk oraz powtarzalność finalnego produktu.

Dodatkowo coboty charakteryzują się łatwością programowania i dużą elastycznością. Każdy, nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu, jest w stanie uruchomić robota, a przyjazny dla użytkownika interfejs panelu sterowania ułatwia obsługę maszyn. Z uwagi na wymiary cobotów, prostotę wdrożenia oraz możliwość ich montażu bez stosowania wygrodzeń bezpieczeństwa, firmy często jednego robota współpracującego wykorzystują do automatyzacji kilku różnych procesów w obrębie całego zakładu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to ogromna wartość.


5. Jakie błędy popełniają klienci w trakcie instalacji oraz eksploatacji cobotów?


Brak ustawienia obciążenia na robocie i środka ciężkości to pierwsza sprawa jaką omawiamy na naszych certyfikowanych szkoleniach z zakresu robotów Universal Robots. Niestety, jeśli zabraknie tego podstawowego kroku przy wdrożeniu, możemy się spodziewać uszkodzenia przegubu po dłuższym czasie nieprawidłowego użytkowania.


Masz pytania na temat robotyzacji? Chętnie na nie odpowiemy!
roboty@elmark.com.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!