Automatyczny powrót do pracy przemiennika częstotliwości po utracie zasilania

14.05.2021 How to / Sterowanie i akwizycja danych
Automatyczny powrót do pracy przemiennika częstotliwości po utracie zasilania
Wizerunek autora
Paulina Łapińska
Producent: UNITRONICS
  • Zakłady przemysłowe
  • Woda i ścieki

Na dużych liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych urządzenia są w pełni zautomatyzowane i wszystko dzieje się bez ingerencji człowieka. Bywa, że z przyczyn losowych urządzenia przestaną być zasilane z powodu chwilowego braku prądu. Co zrobić, żeby nasz przemiennik częstotliwości wrócił automatycznie do pracy sam, bez konieczności wciskania przycisku uruchom? Właśnie tego dowiesz się w dzisiejszej instrukcji. 

>> INSTRUKCJA DO POBRANIA W FORMACIE PDF << 

Powrót do Akademii falowników Unitronics

Połączenie silnika z falownikiem

Poniżej znajduje się schemat poprawnego połączenia zasilania falownika, zasilania silnika oraz uziemienia.

Podłączenie zacisków falownika

Przy zasilaniu trójfazowym napięcie należy podpiąć pod zaciski R, S, T.

Przygotowanie falownika do automatycznego startu

Przedstawię tutaj 2 sposoby przygotowania przemiennika częstotliwości do automatycznego uruchomienia po powrocie zasilania.

Sposób 1 - zworka

Najprostszym sposobem przygotowania falownika do automatycznego załączenia się jest założenie zworki pomiędzy wejście cyfrowe odpowiedzialne za start przemiennika z zaciskiem COM.

Zworka pomiędzy zaciskiem S1 a COM falownika

W tym przypadku zostało wybrane wejście cyfrowe S1, ponieważ jego funkcja domyślna to start do przodu. Nie ma więc potrzeby zmiany funkcjonalności wejść.

Sposób 2 - przycisk monostabilny normalnie zamknięty

Podłączenie przycisku monostabilnego normalnie zamkniętego (NC) da możliwość wystartowania przemiennika po wystąpieniu błędu, np..: ktoś zatrzyma maszynę przyciskiem bezpieczeństwa. Po tym będziemy zmuszeni wyłączyć i włączyć zasilanie. Mając przycisk uruchomimy silnik jednym wciśnięciem.

Przycisk monostabilny normalnie zamknięty podłączony do wejścia S1 i COM

Konfiguracja przemiennika częstotliwości

Do działania pracy automatycznej musimy ustawić kilka parametrów. Pierwszym z nich jest źródło sygnału startu, czyli P00.01. Tutaj musi zostać ustawione źródło z obwodu sterowania falownika. Wybieramy więc dla tego parametru wartość 1.

Kolejnym parametrem jest ustawienie w parametrze P05.01 wejścia S1 jako praca do przodu. To dzięki temu silnik zacznie pracę.

Parametrem odpowiedzialnym za pracę po zaniku zasilana jest parametr P01.21. Domyślnie jest on nieaktywny. Wybierając wartość 1 aktywujemy funkcję, dzięki temu nasz przemiennik uruchomi się z opóźnieniem, który ustawiony jest w parametrze P01.22. Domyślnie opóźnienie ustawione jest na 1s. Oczywiście możemy je dowolnie skonfigurować.

 

Jeśli masz problem z konfiguracją, coś jest niejasne lub masz pytania na temat przemienników częstotliwości możesz się z nami skontaktować pod adresem sterowniki@elmark.com

Wideo-poradnik

Powrót do Akademii falowników Unitronics

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!