Akademia falowników Unitronics

01.06.2021 How to / Sterowanie i akwizycja danych
Akademia falowników Unitronics
Wizerunek autora
Paulina Łapińska
Producent: UNITRONICS
  • Zakłady przemysłowe
  • Woda i ścieki

Akademia falowników Unitronics powstała z myślą o wszystkich użytkownikach falowników w automatyce przemysłowej. Zebrałam tu dla Ciebie najważniejsze wiadomości z tematyki falowników, które mogą przydać Ci się w codziennym użytkowaniu. Umożliwią one również łatwy pierwszy kontakt z tym urządzeniem od samego wytłumaczenia czym jest przemiennik, jego sposobu podłączenia aż po zaawansowane tworzenie konfiguracji i diagnostykę.

Wszystkie linki dostępne w dalszej części tekstu prowadzą do artykułów opublikowanych w centrum wiedzy firmy Elmark Automatyka. Jest to artykuł zbiorczy, który powstał w ramach akademii falowników Unitronics.

Cały artykuł jest dostępny w formacie PDF do pobrania po kliknięciu w link (LINK).

Przemienniki częstotliwości - pierwszy kontakt

Jeśli pierwszy raz masz do czynienia z takim urządzeniem jak przemiennik częstotliwości na pewno przyda Ci się poszerzenie wiedzy dostępne w artykule: Podstawowe informacje na temat przemiennika częstotliwości. Poznasz czym jest i jak jest zbudowany falownik, jak podłączyć zasilanie i silnik oraz poznasz dostępne metody sterowania.

Falowniki Unitronics

Po falownik sięgnąłeś dlatego, że zaszła potrzeba sterowania silnikiem elektrycznym. Nie ma co się oszukiwać, bez niego nie powstał by przemiennik częstotliwości. Z tego powodu warto zasięgnąć nieco wiedzy o znamionowych parametrach silnika elektrycznego. Chociażby dlatego, że wpisujemy je potem do przemiennika i dobrze wiedzieć co dokładnie będziemy wprowadzać.

Więcej o tabliczce znamionowej silnika w artykule: Silnik elektryczny pod lupą – co możemy odczytać z tabliczki znamionowej silnika elektrycznego.

Warto też poznać inne sposoby rozruchu silników elektrycznych, które są dostępne na rynku automatyki przemysłowej. O tym pisaliśmy w artykule sposoby rozruchu silników i zalety stosowania przemienników częstotliwości.

Dobór przemiennika częstotliwości do silnika

Najważniejszą kwestią, która przesądzi o poprawnym działaniu silnika, a następne całej aplikacji czy procesu jest dobór przemiennika częstotliwości. Wbrew pozorom przemiennika częstotliwości nie powinniśmy dobierać względem mocy silnika. Należy zwrócić uwagę na prąd znamionowy napędu, aby nie był on większy od maksymalnego prądu wyjściowego przemiennika. Więcej o tym dowiesz się z artykułu jak dobrać przemiennik częstotliwości do swojej aplikacji.

Praca z przemiennikiem częstotliwości – filmy z serii falowniki z Pauliną

Na kanale Elmark Automatyka w serwisie YouTube dostępne są poradniki, które pokazują najpopularniejsze rozwiązania sterowania silnikiem elektrycznym przy pomocy przemiennika częstotliwości.

Sterowanie silnikiem przy pomocy przycisków podłączonych do falownika

Zewnętrzne przyciski podłączone do przemiennika znajdziemy zazwyczaj na drzwiach szafy sterowniczej czy kasetkach sterowniczych. Sposób sterowania zaprezentowany w filmie sprawdzi się przeważnie w takich aplikacjach jak wciągarki, nawijarki czy taśmociągi.

Jak podłączyć przyciski i skonfigurować je w falowniku dowiesz się z filmu:

Falowniki z Pauliną #1

Instrukcja wykonania wraz z opisem jest dostępna również w artykule sterowanie silnikiem przy pomocy przycisków podłączonych do falownika. Znajdziesz tam również link do pobrania instrukcji w formacie pdf.

Impulsowy start/stop oraz sterowanie za pomocą potencjometru

Wcześniej przedstawiony sposób sterowania miał kilka wad m. in. to, że nie mogliśmy sterować wartością prędkości obrotowej, a praca silnika wymagała ciągłego trzymania przycisku. W odcinku drugim serii falowniki z Pauliną pokazane zostało jak impulsowo (pojedynczym wciśnięciem) załączyć oraz wyłączyć pracę silnika i jak zmieniać jego prędkość obrotową za pomocą zewnętrznego potencjometru podłączonego do wejść analogowych.

Jeśli interesuje Cię ten sposób zapraszam do obejrzenia filmu:

Falowniki z Pauliną #2

Instrukcja jest również dostępna w artykule impulsowe uruchomienie i zatrzymanie silnika oraz sterowanie prędkością obrotową przy pomocy zewnętrznego potencjometru. Znajdzie się tam link do pobrania jej w formacie PDF.

Wykorzystanie wyjść przekaźnikowych przemiennika częstotliwości

Wyjścia przekaźnikowe w przemienniku częstotliwości mogą pełnić bardzo wiele przydatnych funkcji. Szczególnie, gdy praca danej maszyny jest skoordynowana z pracą innych maszyn w procesie produkcji.

Falowniki z Pauliną #3

Tak jak w poprzednich dwóch odcinkach, tak i do tego jest możliwość przeczytania instrukcji w artykule obsługa wyjść przekaźnikowych w przemienniku częstotliwości. Również do pobrania w formacie PDF.

Po co są i jak skorzystać z wejść STO

Funkcja STO (Safe Torque Off) jest to funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu. Powinna być ona dostępna w każdym przemienniku, jeśli chcemy zapewnić najwyższą klasę bezpieczeństwa maszyn i ludzi. Do tych wejść są podłączane przyciski bezpieczeństwa, potocznie zwane grzybem.

Więcej o konfiguracji w filmie:

Falowniki z Pauliną #4

Na temat funkcji STO można przeczytać również w artykule konfiguracja bezpiecznego wyłączenia momentu w przemienniku częstotliwości.

Ustawienie dwóch źródeł zadawania częstotliwości oraz prędkość krokowa przemiennika częstotliwości

W niektórych sytuacjach aplikacja będzie wymagać zmiany zadawania źródła częstotliwości, np.: raz wystąpi konieczność zadawania częstotliwości z drzwi szafy sterowniczej przy maszynie, a później pojawi się konieczność sterowania z centrum sterowania przy pomocy komunikacji MODBUS. I na między innymi takie zaistniałe sytuacje powstał ten poradnik:

Falowniki z Pauliną #5

Dodatkowo zostanie wykorzystana tutaj prędkość krokowa falownika, która przyda się gdy będziemy chcieli ustawić konkretne wartości prędkości obrotowej przy pomocy, np. przełącznika lub przycisku na panelu HMI. Konfiguracja wraz z możliwością pobrania instrukcji w formacie PDF w artykule dwa źródła zadawania prędkości obrotowej oraz prędkość krokowa falownika.

Automatyczny powrót do pracy falownika po utracie zasilania

W automatyce przemysłowej chcemy, aby wszystko było … zautomatyzowane, czyli działo się bez ingerencji człowieka. Taka czynność ma zadziać się w momencie zaniku zasilania oraz jego powrocie – wszystkie urządzenia po odzyskaniu napięcia mają zacząć pracować. To jest możliwe w przemienniku częstotliwości, a o tym jak to zrobić w kolejnym filmie:

Falowniki z Pauliną #6

O tym samym zabiegu można przeczytać w artykule automatyczny powrót do pracy przemiennika częstotliwości po utracie zasilania. Znajdzie się tam również wersja PDF instrukcji do pobrania.

Zatrzymanie pracy falownika po utracie komunikacji MODBUS

Jeśli sterujemy przemiennikiem częstotliwości przy pomocy komunikacji MODBUS wartą zainteresowania funkcją będzie ustawienie tego co się stanie, jeśli ta komunikacja zostanie przerwana. Może to uchronić przed zniszczeniami maszyn lub produktów wytwarzanych na linii produkcyjnej. Zobacz jak to zrobić w kolejnym odcinku serii falowniki z Pauliną:

Falowniki z Pauliną #7

Przeczytać o tym można w artykule: jak zatrzymać przemiennik częstotliwości po utracie komunikacji z PLC?

Tryb pracy ręcznej oraz automatycznej w przemienniku częstotliwości

Zawsze gdzieś na panelu HMI czy drzwiach szafy sterowniczej znajdzie się przełącznik pomiędzy trybem ręcznym, a automatycznym. Jest to jedna z bardziej popularnych aplikacji używanych w automatyce, dlatego też pokazaliśmy przykład jak to zrobić w przemienniku częstotliwości. Wszystko pokazane jest w filmie:

Falowniki z Pauliną #8

Instrukcja dostępna jest również w artykule: jak skonfigurować dwa różne tryby pracy w przemienniku częstotliwości. Znajdziesz tam również instrukcję do pobrania w formacie PDF.

Szybka konfiguracja przemiennika częstotliwości Unitronics

Falowniki Unitronics słyną z tego, że są bardzo proste i szybkie w konfiguracji. Przemienniki konfiguruje się w pełni darmowym oprogramowaniu UniLogic, w którym programujemy wszystkie sterowniki serii UniStream i serwonapędy. Takie rozwiązanie powoduje, że możesz do swojego obiektu w bardzo łatwy sposób wprowadzić Przemysł 4.0. Zobacz jak to wygląda w praktyce:

PLC z Kamilem: Jak oszczędzić czas konfigurując falownik

Jeszcze szybsza i jeszcze prostsza konfiguracja z VFD Diagnostic Application

Od wersji 1.32.61 oprogramowania UniLogic otrzymujemy możliwość pobrania biblioteki, w której znajdują się gotowe zmienne, pulpity HMI oraz program do parametryzacji, obsługi i diagnostyki przemiennika częstotliwości. Więcej szczegółów o tej aplikacji można przeczytać pod linkiem Jeszcze szybsza obsługa falowników z VFD Diagnostic Application. Dodatkowo w artykule znajduje się krótki film, który przedstawia jak szybko dodamy falownik poprzez UniLogic oraz pełny wygląd aplikacji.

O pełnych możliwościach VFD Diagnostic Application i sposobie instalacji w programie mówimy również w 9 odcinku Falowników z Pauliną dostepnych na profilu Elmark Automatyka na YouTube. 

VFD Diagnostic Application

Widok przykładowego pulpitu aplikacji przedstawiony został na zdjęciu poniżej:

Więcej wiedzy o przemiennikach częstotliwości

Mamy dostępnych jeszcze kilka artykułów w naszym Centrum wiedzy. Możliwe, że w przyszłości będzie ich znacznie więcej.  Zobacz, o czym jeszcze możesz przeczytać z tematyki falowników:

Przemiennik częstotliwości - diagnostyka

Falownik pozwala nie tylko na diagnostykę samego urządzenia, ale również parametrów silnika. Główne obserwowane parametry możemy podzielić na te, które odczytujemy w trybie pracy i te, które odczytamy w chwili zatrzymania. Więcej szczegółów poznasz w artykule prosta diagnostyka przemiennika częstotliwości Unitronics.

Dodatkowo zostały przedstawione tam podstawowe zabezpieczenia jakie spotkamy w falowniku.

Konfiguracja falowników Unitronics dostępna również w VisiLogic

Falowniki Unitronics możemy konfigurować również poprzez VisiLogic. To powoduje, że możemy poprzez sterowniki Vision sterować przemiennikiem częstotliwości. Specjalnie dla Państwa udostępniamy gotową aplikację na sterowniki V130-33-TR20 oraz falowniki Unitronics. Gotowa aplikacja oraz sposób konfiguracji dostępny w artykule Konfiguracja falownika Unitronics oraz PLC+HMI V130 w programie VisiLogic.

Pytania i odpowiedzi z tematu przemienników częstotliwości – FAQ

Na potrzeby szybkiego rozwiązywania problemów naszych klientów powstały artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami z tematu przemienników częstotliwości. Znajdziesz tam aż 67 odpowiedzi na pytania. Baza ta będzie na bieżąco uzupełniana, jeśli tylko pojawi się coś nowego.

Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytanie zapraszamy do zadania go mailowo pod adresem sterowniki@elmark.com.pl. Nasi doradcy z chęcią Ci pomogą.

Podsumowanie zebranych informacji z zakresu przemienników częstotliwości

Przemienniki częstotliwości znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie znajdzie się silnik elektryczny. Pozwolą one na łatwą kontrolę regulacji prędkości obrotowej, diagnostykę, dobór odpowiedniego rodzaju sterowania, ale także odpowiednio użyte pozwolą na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Przemienniki częstotliwości Unitronics mają wbudowane bardzo zróżnicowane funkcje, a przez to stają się bardzo uniwersalnym rozwiązaniem do wielu aplikacji. To, że są konfigurowalne w tym samym oprogramowaniu co sterowniki PLC ułatwia i zaoszczędza czas przy programowaniu wielu różnych urządzeń.

Przedstawiona wiedza w akademii falowników Unitronics jest tylko podstawą tego, czego można dowiedzieć się z tematu przemienników częstotliwości. Jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym artykule, problem z konfiguracją przemiennika Unitronics lub chciałbyś zamówić przemiennik częstotliwości zapraszamy do kontaktu sterowniki@elmark.com.pl.

Kontakt

     Paulina Łapińska 

       Inżynier sprzedaży Unitronics 

       e-mail: paulina.lapinska@elmark.com.pl

       tel.: 22 541 84 76; 605-065-370

Powrót do początku

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!