Raport popularności protokołów przemysłowych - 2024

18.06.2024 Aktualności / Komunikacja przemysłowa
anybus
Wizerunek autora
Producent: Anybus

Udziały rynkowe sieci przemysłowych w 2024 roku według HMS Networks

Każdego roku HMS Networks przeprowadza kompleksową analizę rynku sieci przemysłowych, mającą na celu oszacowanie dystrybucji nowych węzłów podłączonych w automatyce przemysłowej według ich typu i protokołu.

Najnowsze badanie wskazuje, że rynek sieci przemysłowych nadal się rozwija, z przewidywanym wzrostem o 7% w 2024 roku. Należy zauważyć, że Ethernet Przemysłowy pozostaje dominującym graczem, reprezentując 71% wszystkich nowo zainstalowanych węzłów (w porównaniu do 68% w zeszłym roku). Tymczasem udział sieci Fieldbus zmniejszył się do 22% (z 24%), a bezprzewodowe technologie Wireless zanotowały niewielki spadek z 8% do 7%. Wśród czołowych protokołów, PROFINET stanowi 23% nowo zainstalowanych węzłów, tuż za nim jest EtherNet/IP z 21%, a EtherCAT osiągnął teraz 16%.


Udziały rynkowe w 2024 roku według HMS Networks – Fieldbus, Ethernet Przemysłowy i Wireless

ako niezależny dostawca rozwiązań w zakresie Przemysłowej ICT (Information and Communication Technology), HMS posiada znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie na 2024 rok obejmuje szacowane udziały rynkowe i wskaźniki wzrostu dla sieci Fieldbus, Ethernetu Przemysłowego oraz technologii bezprzewodowych Wireless.

W badaniu na 2024 rok, HMS stwierdza, że rynek sieci przemysłowych nadal rośnie, a całkowity wzrost rynku w 2024 roku oczekiwany jest na poziomie +7%, co potwierdza ciągłe znaczenie łączności sieciowej w fabrykach.


Ethernet Przemysłowy wykazuje stały wzrost

Rosnąc o 12%, Ethernet Przemysłowy przyspiesza swój wzrost i nadal zdobywa udziały rynkowe, które obecnie stanowią 71% globalnego rynku nowo zainstalowanych węzłów w automatyce przemysłowej (w porównaniu do 68% w zeszłym roku). PROFINET jest najpopularniejszym protokołem, z udziałem rynkowym na poziomie 23%, przewyższając EtherNet/IP, który stanowi 21% nowych węzłów. Popularność EtherCAT pozostaje silna i jest teraz stabilnie na trzecim miejscu z 16% udziałem rynkowym.


Sieci Fieldbus doświadczają spodziewanego spadku

Tradycyjne instalacje Fieldbusów szeregowych nadal tracą impet. Chociaż nadal stanowią znaczną część nowych węzłów, oczekuje się, że roczny wzrost spadnie o 2% w 2024 roku. PROFIBUS prowadzi w rankingu Fieldbusów z 7% udziałem rynkowym, a następnie równomiernie rozłożone są inne znane protokoły Fieldbusowe.

Łącznie, sieci Fieldbus stanowią 22% rynku w 2024 roku. Pomimo spadku liczby nowych węzłów, wiele urządzeń, maszyn i fabryk nadal będzie polegać na tych dobrze funkcjonujących i sprawdzonych sieciach przez wiele lat.


Technologie bezprzewodowe Wireless utrzymują stabilną pozycję

Bezprzewodowe technologie wykazują stały wzrost w ostatnich latach, choć tempo wzrostu jest obecnie nieco mniejsze. Nadal jednak stanowią solidny 7% całkowitego udziału według typu. Rynek wprowadza nadal coraz więcej produktów z obsługą przemysłowych rozwiązań bezprzewodowych, a akceptacja rozwiązań bezprzewodowych w środowiskach fabrycznych rośnie. Typowe zastosowania obejmują aplikacje zastępujące kable, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność z mobilnym sprzętem przemysłowym.


Sieci przemysłowe kluczowe dla produktywności i zrównoważonego rozwoju w produkcji

Jak mówi Magnus Jansson, Dyrektor ds. Marketingu Produktu w HMS Networks, Business Unit Anybus:
„Łączność jest teraz standardem w automatyce przemysłowej, z Ethernetem Przemysłowym na czele. Jednak patrząc w przyszłość, spodziewamy się dynamicznego krajobrazu z pojawiającymi się trendami i technologiami. Chociaż Ethernet Przemysłowy obecnie dominuje, będziemy świadkami ekscytujących zmian i innowacji, które ukształtują przyszłość sieci przemysłowych.”
 

 

Poprzednie raporty:

Raport popularności protokołów przemysłowych 2023

Raport popularności protokołów przemysłowych 2022

Raport popularności protokołów przemysłowych 2021

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!