Universal Robots zwiększa maksymalny udźwig UR10e do 12,5 kg!

12.05.2021 Informacje produktowe / Robotyzacja
cobot UR10e Universal Robots
Wizerunek autora
Jakub Stańczak
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Universal Robots zwiększa maksymalny udźwig UR10e do 12,5 kg!

Duński producent cobotów po prawie dwóch latach od wydania ostatniej nowości – UR16e, oficjalnie ogłasza kolejne wzmocnienie swojej gamy robotów! Tym razem lider branży wzmacnia UR10e, który od 18 maja 2021 r. będzie w stanie bezpiecznie podnosić ciężar o masie 12,5 kg!

Większy udźwig zapewnia większe możliwości

Robot o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,3 m był najbardziej popularnym produktem Universal Robots. Zarówno UR10 jak i UR10e cieszyły się zaufaniem klientów szczególnie przy procesach paletyzacji i depaletyzacji. Ich zasięg umożliwiał obsłużenie zarówno europalet, jak i palet przemysłowych. Niemniej jednak największym ograniczeniem w tym przypadku był udźwig, bo po uwzględnieniu masy chwytaka zazwyczaj zostawało około 8-9 kg na przenoszone przedmioty.

W przypadku, gdy klienci potrzebowali, aby robot przenosił detale o masie 9-12 kg, musieli się posiłkować już robotem UR16e. Ten model ze względu na swój zasięg potrzebuje dodatkowej siódmej osi, aby obsłużyć całą paletę. To natomiast powodowało wzrost kosztów projektu i wydłużenie czasu wdrożenia. Producent postanowił zatem osiągnąć złoty środek prowadząc, jak już teraz wiemy, skuteczne badania dotyczące podniesienia udźwigu UR10e bez zmiany jego masy.

To nie nowy model, tylko aktualizacja robota

Dotychczas nazwy poszczególnych modeli cobotów Universal Robots wiązały się z ich udźwigiem. Przykładowo UR3 i UR3e miały udźwig 3 kg, a UR16e – 16 kg, co sugerowała liczba znajdująca się przy „UR”. Przy wprowadzeniu aktualizacji udźwigu robota UR10e producent rozważał nazwę UR12e, jednak jako, że wszystkie pozostałe parametry robota się nie zmieniły, pozostano przy starej nazwie.

Na dzisiaj rodzina robotów Universal Robots prezentuje się zatem następująco: UR3, UR3e – udźwig 3 kg,  UR5, UR5e – udźwig 5 kg, UR10 – udźwig 10 kg, UR10e – udźwig 12,5 kg, UR16e – udźwig 16 kg.

Universal Robots UR10e

Maksymalizacja korzyści w niezmiennej cenie

Podniesienie udźwigu robota UR10e o 25% to znaczne zwiększenie jego elastyczności, szczególnie przy procesie paletyzacji. Ponadto zachowuje on wszelkie funkcjonalności, począwszy na zasięgu i powtarzalności, a kończąc na funkcjach bezpieczeństwa i liczbie wejść i wyjść cyfrowych. To czego nie zmienił producent to także koszt UR10e, będzie on nadal dostępny w tej samej cenie!

Co z dotychczas pracującymi robotami UR10e?

Roboty UR10e kupione przed 18 maja 2021 będą miały nadal udźwig 10 kg. Ich certyfikacja na większy udźwig nie będzie niestety możliwa. Oczywiście ich funkcjonalności pozostaną niezmienione. Ponadto, wszystkie części zamienne (poza trzecią parą obrotową, która ma znaczące poprawki w celu zwiększenia udźwigu) z robotów UR10e z większym udźwigiem będą pasowały do starszych odpowiedników.

 

Zapytaj o cenę                      Zapytaj o audyt

Komentarze
Leave your comment