Case Study: jak zintegrować sterownik PLC z robotem współpracującym do malowania?

16.01.2024 How to, Studia przypadków /
sterownik plc
Wizerunek autora
Producent: Universal Robots, UNITRONICS

Przedstawiamy wdrożenie, w którym rozwiązania Universal Robots i Unitronics pozwoliły znacznie przyspieszyć procesy.  


O Cobotex Sp z.o.o. 

Firma specjalizuje się w integracji cobotów (robotów współpracujących) w branży malowania natryskowego. Współpracując z niemieckim Krautzberger GmbH, CobotEx dostarcza rozwiązania w strefach zagrożenia wybuchem (ATEX) oraz poza nimi, projektując i wdrażając specjalistyczne maszyny oraz systemy automatyki wspierające procesy malowania. Kluczowym aspektem oferty jest programowanie robotów przemysłowych i cobotów do malowania z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.  
 


Malowanie robotem - wizja przyszłości 

CobotEx dąży do stworzenia uniwersalnych, standardowych stanowisk malarskich z wykorzystaniem cobotów, które będą łatwe w samodzielnym montażu. Firma planuje ujednolicić swoje rozwiązania automatyki, opierając się na sprzęcie od Unitronics.  


Usługi i produkty Cobotex: 

 • programowanie corobotów UR na stanowiskach do malowania, 
 • dobór sprzętu techniki natryskowej,  
 • projektowanie optymalnych rozwiązań na integrowanych stanowiskach, 
 • gotowe maszyny, zaprojektowane i zbudowane na potrzeby klienta,  
 • integracje corobota do istniejącego stanowiska.  

Wyzwania i ich rozwiązania dzięki Unitronics

Problem: 

Komunikacja między wieloma elementami składowymi maszyny o różnych protokołach komunikacyjnych, w szczególności z drukarką Rea Jet, która komunikuje się po własnej ramce danych.  
 

Rozwiązanie: 

Integracja PLC Unitronics z cobotem Universal Robots, który umożliwiła szybką oraz intuicyjną komunikację Ethernet/IP oraz łatwe tworzenie własnych ramek komunikacyjnych.  
 

Wykorzystane funkcje sterowników Unitronics: 

 • sterowanie PTO,  
 • timery, 
 • operacje porównania i matematyczne,  
 • obsługa tabel i tablic,  
 • Message Composer (własna ramka ethernetowa). 

 
Rezultaty: 

 • zmniejszenie czasu pisania programu dzięki jednemu oprogramowaniu UniLogic, 
 • lepsza komunikacja urządzeń, co przyspieszyło tworzenie sprawnych maszyn, 
 • czytelny ekran HMI, łatwy w obsłudze, 
 • znaczące wsparcie techniczne i dostępność materiałów technicznych od Elmark Automatyka i Unitronics.  

Przyszłość z Unitronics i Universal Robota jest jasna! 

CobotEx uważa Unitronics za kluczowego partnera w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki łatwości implementacji, szybkiej konfiguracji, programowaniu i aktualizacjom oferowanym przez Unitronics, CobotEx zyskuje znaczną przewagę konkurencyjną. Rekomendują rozwiązania obu producentów dla konstruktorów rozwiązań jednostkowych ze względu na szybką implementację i elastyczność oferowanych urządzeń.  

 


Najnowsze osiągnięcie: maszyna do gumy z podzespołami Unitronics 

Niedawno CobotEx zrealizował znaczący projekt, wykorzystując technologię Unitronics. Firma opracowała samodzielną maszynę do obróbki gumy. Działa ona niezależnie od innych urządzeń klienta, odgrywając kluczową rolę w procesie pomiaru wykonywanych elementów. Operator załadowuje maszynę arkuszami gumy, a następnie urządzenie, korzystając z zaawansowanych algorytmów, mierzy grubość arkuszy w określonych punktach. Wyniki są automatycznie drukowane na arkuszu, który jest odkładany na jedno z przydzielonych pól.  
 

Ten projekt stanowił wyzwanie z uwagi na różnorodność protokołów komunikacyjnych komponentów maszyny. Wykorzystując PLC od Unitronics, CobotEx osiągnęło znaczące uproszczenie procesu przypisywania rejestrów z danymi oraz zapewnienie płynnej komunikacji między różnymi urządzeniami. Efektem jest zwiększona efektywność operacyjna i redukcja czasu programowania, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz wzrost konkurencyjności CobotEx na rynku. 
 


Sterownik PLC + cobot = przepis na sukces 

Wykorzystanie technologii Unitronics przez CobotEx Sp. z o.o. w projekcie maszyny do gumy jest kolejnym krokiem w kierunku innowacji i efektywności. Integracja ta nie tylko rozwiązała złożone wyzwania techniczne, ale także podkreśliła elastyczność i wszechstronność rozwiązań oferowanych przez Unitronics. Jest to przykład, jak CobotEx, dzięki zaangażowaniu w nowoczesne technologie, nieustannie rozwija swoje kompetencje i ofertę, dostarczając klientom zaawansowanych i spersonalizowanych rozwiązań automatyki przemysłowej.  

 
 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!