eXTRa zasilacz - nowa seria trójfazowych zasilaczy na szynę DIN

13.05.2025 Informacje produktowe
zasilacz na szyne din
Wizerunek autora
Szymon Sikorski
Producent: MEAN WELL

Rok 2025 stoi pod znakiem nowych serii producenta zasilaczy MEAN WELL. Jedną z pierwszych nowości wprowadzanych na rynek jest seria trójfazowych zasilaczy na szynę DIN, czyli XTR, która stanowi świetną kontynuację dla serii TDR, poszerzoną o nowe możliwości. Nowa generacja (jak poprzednia) składa się z 3 wariantów o mocy nominalnej: 240W, 480W i 960W, natomiast poszerzona została gama napięć wyjściowych do wyboru, powszechnie używanych w zasilaniu przemysłowym.


Szyna DIN

Szyny DIN (niem. Deutsches Institut für Normung) to standardowy element montażowy stosowany powszechnie w szafach sterowniczych, rozdzielnicach elektrycznych oraz systemach automatyki przemysłowej. Najczęściej występujący typ to szyna DIN 35 mm, oznaczana również jako TS35 lub szyna typu „top hat” (ze względu na swój przekrój poprzeczny).

Wykonane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium. Ich zadaniem jest zapewnienie szybkiego i pewnego mocowania modułowych urządzeń elektrycznych, takich jak przekaźniki, styczniki, zasilacze, bezpieczniki, moduły PLC, a także urządzenia komunikacyjne i sterujące.

Zaletą systemu DIN jest uniwersalność i modułowość – wiele producentów projektuje swoje urządzenia zgodnie z tym standardem, co umożliwia ich łatwą integrację i wymianę. Montaż i demontaż komponentów na szynie DIN nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co znacząco przyspiesza prace instalacyjne i serwisowe.

W przemyśle szyna DIN znajduje zastosowanie w automatyce przemysłowej, energetyce, przemyśle spożywczym, budownictwie, a także w systemach HVAC i BMS. Umożliwia budowę kompaktowych, uporządkowanych instalacji, poprawiając ergonomię oraz bezpieczeństwo obsługi. To jedno z kluczowych rozwiązań w nowoczesnych systemach elektroinstalacyjnych i automatyki.


Zasilanie 1-fazowe a 3-fazowe

To dwa podstawowe typy dostarczania energii elektrycznej, różniące się budową, przeznaczeniem i możliwościami.

Zasilanie 1-fazowe wykorzystuje dwa przewody: fazowy (L) i neutralny (N), przy napięciu 230 V (w Europie). Stosowane jest głównie w budownictwie mieszkaniowym oraz w urządzeniach o małym i średnim poborze mocy (do ok. 3 kW). Instalacja jest prosta i ekonomiczna, lecz ograniczona mocowo. W przypadku większego obciążenia mogą wystąpić spadki napięcia lub przeciążenia.

Zasilanie 3-fazowe bazuje na trzech przewodach fazowych (L1, L2, L3) oraz przewodzie neutralnym (N), z napięciem międzyfazowym 400 V i napięciem fazowym 230 V. Dzięki możliwości rozłożenia obciążenia między fazy, zasilanie to zapewnia wyższą efektywność energetyczną i stabilność pracy. Umożliwia zasilanie urządzeń o dużym poborze mocy, jak silniki elektryczne, piece, sprężarki czy pompy ciepła.

W przemyśle i obiektach komercyjnych zasilanie 3-fazowe jest standardem. Coraz częściej również znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, szczególnie w systemach ogrzewania elektrycznego, fotowoltaice czy ładowarkach pojazdów elektrycznych.


Seria XTR - nowości

W ramach zmian generacyjnych w serii XTR dodane zostały nowe możliwości, które rozszerzają obszary działania zasilacza. Wsród nich można wyróżnić:

  • szerszy zakres napięcia wejściowego,

  • mniejszy prąd rozruchowy,

  • szersza gama napięć wyjściowych,

  • wyższa moc szczytowa,

  • możliwość równoległego łączenia tych samych modeli w całej gamie,

  • szerszy zakres temperatury pracy,

  • spełniona III kategoria przepięciowa (OVC III),

  • ochrona przed szkodliwym środowiskiem,

  • zgodność z większą liczbą norm,

  • mniejsze wymiary obudowy,

  • możliwość wyboru rodzaju terminali przewodowych.

Dokładne porównanie danych technicznych znajduje się w tabeli poniżej.


Porównanie serii XTR i TDR



W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu!
szymon.sikorski@elmark.com.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!