Jak zrobotyzować spawanie? 4 ważne rady, które pomogą Ci uniknąć błędów.

24.10.2023 Aktualności, Informacje produktowe /
cobot
Wizerunek autora
Paweł Błocki
Producent: Universal Robots

  Roboty od dawna zastępują ludzi w procesie spawania. Przyczyna jest oczywista – malejąca liczba wykwalifikowanych specjalistów. Obecnie spawaczy brakuje w większości (304 z 380) powiatów w Polsce, a nawet jeśli uda Ci się znaleźć pracownika, bywa, że jego stawka jest porównywalna z tą eksperta od IT. 
   
  By skutecznie zautomatyzować proces spawania nie potrzebujesz drogiego, dużego rozwiązania. Wystarczy Ci robot współpracujący (collaborative robot, czyli w skrócie cobot).  

  Możliwe, że znasz już szczegółowo te atuty – w takim razie od razu zescrolluj TUTAJ. Jeśli nie – zaczniemy właśnie od nich. 


  Spawalniczy robot współpracujący – najważniejsze zalety

  •  Powtarzalność i dokładność 
   Spawanie jest procesem, gdzie te kwestie są kluczowe. Poziom precyzji cobota dochodzi nawet do 0,05 mm, co jest wartością nieosiągalną nawet dla wykwalifikowanego spawacza.   
    
  • Praca w trybie 24/7/365 
   Cobot może wykonywać swoje zadania bez żadnych przerw, nadal zachowując wysoką precyzję (patrz punkt pierwszy). W przypadku ludzkiej pracy jest to niemożliwe. Do tego dodajmy czynnik psychologiczny – im bardziej nużące i powtarzalne zadanie, tym jakość jego wykonania spada w czasie.  
   Dla cobota nie ma to znaczenia.  
    
  • Zdolność do produkcji małoseryjnej 
   Krótkie partie detali to dziś standard. W tej kategorii cobot również sprawdzi się doskonale. 
   Rozwiązania Universal Robots mogą być łatwo przeniesione do nowego zadania. W praktyce, godzina wystarczy by zaadaptować cobota do nowego zadania.  

  Zanim kupisz robota do spawania, przeczytaj! 

  Dlaczego w jednej firmie robot współpracujący od samego początku przynosi zyski i zwraca się nawet po kilku miesiącach, a inna ma z tym problem?  
  Z naszych obserwacji, a cobotyzacją zajmujemy się od 2016 roku, wynika, że zawodzi jedna z poniższych kwestii.  
   

  • Po pierwsze – zacznij od szkolenia 
   Roboty współpracujące, mimo tego, że są relatywnie łatwe w obsłudze, wymagają pewnej wiedzy. Można zdobywać ją samemu, metodą prób i błędów, ale efektywniejsze będzie zdanie się na eksperta. 
   Prowadzimy różne szkolenia – zaczynając od tych podstawowych z obsługi cobota, przez zaawansowane funkcje, na rozwiązywaniu problemów technicznych kończąc. Stworzyliśmy też autorskie szkolenie związane z systemami wizyjnymi w cobotyzacji, a także prowadzimy moduł dedykowany operatorom robotów (w 2 dni nauczymy Twojego pracownika wydajnej obsługi cobota). 
    
   Jeśli potrzebujesz rozwiązania konkretnych problemów i interesuje Cię wąski temat w zakresie robotyki, możemy przygotować specjalnie dla Ciebie indywidualne szkolenie. 
    
  • Po drugie – skorzystaj z wypożyczenia robota współpracującego i proof of concept 
   Zanim robot zacznie na siebie zarabiać powinien udowodnić, że sprawdzi się w danym zadaniu. Do tego służy proof of concept. Na tym etapie, o ile ukończyłeś nasze szkolenie na poziomie podstawowym, możesz bezpłatnie wypożyczyć cobota.  
    
   W jego trakcie cały czas możesz liczyć na naszą pomoc. Po skończonym teście to Ty zdecydujesz, czy cobot zostaje i zarabia na siebie dalej, czy nie. 
    
  • Po trzecie - wybierz optymalnego integratora 
   Na rynku jest ich wielu, ale my współpracujemy tylko z tymi sprawdzonymi. Posiadamy własną bazę integratorów, więc potrafimy doradzić Ci, który z nich najlepiej spełni twoje oczekiwania. Takie indywidualne podejście owocuje aplikacją dostosowaną w 100% do Twoich potrzeb. Czyli przemyślaną, uwzględniającą wszystkie szczegóły aplikacji i wykluczającą często popełniane błędy. 
    
  • Po czwarte – możesz skorzystać z gotowej stacji spawalniczej 
   Na rynku dostępnych jest kilka gotowych rozwiązań, łączących w sobie wszystko, czego potrzebujesz by zrobotyzować spawanie: 
   - cobota, 
   - źródło spawalnicze, 
   - stół, 
   - oprogramowanie. 

  Taką stację możesz wykorzystać na dwa sposoby: 

  • jako wsparcie codziennej pracy, gdzie jej część wykonuje robot, a część człowiek, 
  • jako główne narzędzie pracy spawacza umożliwiające programowanie bardziej skomplikowanych sekwencji spawania przy dużej zmienności parametrów spawalniczych. 
    

  Czy cobotyzacja opłaci się w Twojej firmie? 

  Sprawdźmy to razem. Jako preferowany partner Universal Robots kładziemy silny nacisk na wszystkie wymienione kwestie, oferując swoją pomoc w tym zakresie. Bez żadnych kosztów i zobowiązań. Zacznijmy od bezpłatnego audytu Twoich aplikacji.  
  Dowiedz się więcej o cobotach i audycie: https://tech.elmark.com.pl/rbt/roboty-wspolpracujace.html 
   
   
  Skontaktuj się z nami.  
  roboty@elmark.com.pl  

  Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

  Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!