How to, Informacje produktowe / Robotyzacja

Zrobotyzowane stanowisko CNC – przegląd gotowych rozwiązań w oparciu o coboty UR

06.05.2021 Producent: Universal Robots Zastosowanie: Zakłady przemysłowe
Wizerunek autora
Marek Falkowski Inne artykuły tego autora
CNC, Universal Robots, cobot

Zrobotyzowane stanowisko CNC – przegląd gotowych rozwiązań w oparciu o coboty Universal Robots
Robotyzacja i automatyzacja produkcji procesów CNC

Obsługa maszyn to obok paletyzacji jedna z najpopularniejszych aplikacji gdzie wykorzystywane są coboty Universal Robots. Zakłady produkcyjne w których wykonywana jest obróbka skrawaniem, by podnieść wydajność i poprawić konkurencyjność, inwestują w sprawdzone i szybkie w implementacji roboty współpracujące do obsługi maszyn CNC. Obniżenie kosztów obsługi stanowiska, skrócenie czasu produkcji pojedynczego detalu, zmniejszenie odpadów to kolejne korzyści płynące z wdrożenia cobota i wykorzystania go jako operatora obrabiarki CNC.

Wdrożenie cobotów do obsługi CNC pozwala na automatyzację powtarzalnych zadań, niewątpliwą zaletą jest brak konieczności stosowania wygrodzeń – co przekłada się na oszczędność miejsca na hali produkcyjnej.

Łatwe wdrożenie

Duży popyt na rynku spowodował, że powstały „gotowe” rozwiązania, które powodują, że wdrożenie cobota Universal Robots jest jeszcze prostsze i efektywne kosztowo.

Integracja cobota z obrabiarką nie jest skomplikowana, jednak wykorzystanie wiedzy i doświadczenia innych osób, które tego typu wdrożenia mają już za sobą (otrzymujemy instrukcję montażu) powoduje, że minimalizujemy czas niezbędny na uruchomienie stanowiska co obniża koszty instalacji.

Robot + chwytak to nie wszystko

Automatyzacja procesów w maszynach CNC wymaga oczywiście znajomości technologii obróbki skrawaniem, samo pochwycenie detalu i zaprogramowanie poszczególnych pozycji robota nie jest oczywiście trudne jednak nie jest też wystarczające by wdrożenie zakończyło się sukcesem.

Odpowiedni montaż stanowiska, przedmuch powietrzem, optymalne zaprojektowanie magazynku detali, wymiana sygnałów pomiędzy robotem a maszyną, dedykowane palce do chwytaka w celu precyzyjnego pochwycenia detalu, to tylko kilka istotnych aspektów o których także musimy pamiętać.

W materiałach producenta, oprócz bezpłatnego szkolenia on-line o tym jak programować coboty, możemy znaleźć liczne opisy referencyjnych wdrożeń. Większość z nich dotyczy implementacji za granicą – jednak mamy również nasz lokalny akcent a mianowicie case study z implementacji w firmie z Jasionki zajmującej się wytwarzaniem precyzyjnych części dla zakładów produkcyjnych -  Bernacki Industrial Services.
Na bazie doświadczeń zebranych podczas dostosowania aż 7 z 11 obrabiarek w firmie Bernacki Industrial Services do współpracy z cobotem Universal Robots powstały gotowe konfiguracje, które są nieocenioną pomocą przy samodzielnym i kompleksowym wdrożeniu zrobotyzowanego stanowiska – jedną z nich jest zestaw CP-1s.

CP-1s – zestaw Cobot Planet

Zestaw CP-1s firmy Cobot PlanetFirma Cobot Planet, oprócz gotowego stanowiska, zapewnia wsparcie ekspertów i pomoc przy wdrożeniu – przyspiesza to osiągnięcie szybszego zwrotu z  inwestycji oraz minimalizuje ryzyko błędów. Firma pomaga nie tylko w konfiguracji optymalnego rozwiązania, ale również przy przeprowadzeniu kolejnych etapów wdrożenia według precyzyjnej instrukcji - dobiera lub projektuje palce chwytaka, a także przeprowadza dedykowane szkolenia w zakresie przezbrajania jak i obsługi stanowiska.
Zestaw oprócz robota, jak i specjalnie dobranego        chwytaka czy też systemu prowadzenia sprężonego powietrza, zapewnia precyzyjne i stabilne mocowanie wraz z możliwością łatwego demontażu i ponownego montażu stanowiska.
Specjalny zestaw do kotwienia, jak i kolumna montażowa, zapewnia pewne i bezpieczne zamocowanie cobota a jednocześnie pozwala na jego łatwe przemieszczanie.

Poniżej przykładowe zdjęcie płyty perforowanej, podajnika grawitacyjnego i pojemnika KLT

Opracowane rozwiązanie obejmuje również wymianę sygnałów pomiędzy maszyną, a robotem Universal Robots za pomocą specjalnie zaprojektowanego C-interkonektora, który dodatkowo pozwala na swobodne przenoszenie stanowiska pomiędzy maszynami. Panel sterowania umożliwia obsługę niezbędnych funkcji cobota (zatrzymanie, odesłanie na pozycję serwisową, wznowienie pracy, reset makro) bez konieczności uruchamiania ich z poziomu Teach Pendant'a. Stanowisko dzięki skanerowi bezpieczeństwa wykrywa wejście operatora w strefę pracy – co niweluje niebezpieczeństwo wypadku na stanowisku bez wygrodzenia.  


Zestaw Pneumatic Complex z robotem Universal RobotsCNC – Cobot – zestaw Pneumatic Complex

Firma Pneumatic Complex oferuje gotowe zrobotyzowane stanowisko pod handlową nazwą CNC Cobot. Rozwiązanie zapewnia automatyzację ręcznego podawania i odbierania produktu, otweranie/zamykanie drzwi maszyny CNC, jak również czyszczenie samej maszyny oraz i jej narzędzi.

W skład zestawu wchodzą:

 • Cobot – robot współpracujący Universal Robots
 • PNEU-Connect – chwytak pneumatyczny PHD Inc.
 • Opcje – statyw, wózek mobilny, kompresor, zestawy akcesoriów

Zestaw Pneumatic Complex

Firma oferuje pilotaż instalacji, wsparcie techniczne oraz szybką dostawę stanowiska.

Korzyści ze stanowiska CNC-Cobot:

 • Operator skierowany do ważniejszych zadań
 • Niskie koszty utrzymania
 • Zwiększenie wydajności
 • Minimalny cykl 3 sek./szt.
 • Mobilność stanowiska – wielozadaniowość
 • Zwiększenie bezpieczeństwa
 • Jakość – precyzja i powtarzalność wykonywanych detali
 • Wdrożenie i programowanie na zasadzie „Plug & Play”

Coboty Universal Robots pozwalają na szybkie i łatwe zrobotyzowanie obsługi maszyny CNC. W tym celu możemy wybrać gotowe zestawy, np. jeden z tych opisanych powyżej lub skompletować je samodzielnie.

Niewątpliwie robotyzacja procesu obróbki skrawaniem jest nieunikniona, pozwala na uzyskanie wysokiej powtarzalności wykonania detali i obniża koszty jednostkowe produkcji. Barierą w robotyzacji często był koszt inwestycji, zbyt wysoki dla małoseryjnej produkcji. Zastosowanie cobotów pozwala na robotyzację istniejącego parku maszynowego, co w połączeniu z możliwością elastycznego przemieszczania pomiędzy poszczególnymi maszynami pozwala na osiągnięcie ROI nawet w kilka miesięcy!

Komentarze