Q&A o falownikach Elmatic - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

26.09.2022 Informacje produktowe /
Q&A o falownikach Elmatic - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Wizerunek autora
Producent: Elmatic

Rynek automatyki przemysłowej jest przepełniony różnymi producentami urządzeń. Jak w takim razie wybrać TEN najlepszy: sterownik PLC, switch, router, zasilacz, przemiennik częstotliwości, silnik krokowy, serwonapęd, itd. skoro na rynku mamy tego AŻ TYLE? Tego typu ogrom informacji sprawia, że sięgamy po urządzenie, które dobrze znamy. A co jak za rogiem może czaić się tańsze, lepsze, łatwiejsze rozwiązanie? Możemy stracić przez nasze ludzkie przyzwyczajenie i lenistwo - taka to nasza natura :) 

Dlatego właśnie powstał ten artykuł. Odpowiem Ci na pytania, które pojawiają się w głowach naszych klientów, gdy podczas poszukiwań przemienników częstotliwości (falowników) trafiają na markę Elmatic. Zobacz co to jest i na co możesz liczyć. Sam oceń, czy może warto będzie przełamać automatykową rutynę.


1. Co to jest marka Elmatic?

Marka Elmatic to owoc wieloletnich doświadczeń inżynierów z firmy Elmark Automatyka w branży automatyki przemysłowej. Naszą dewizą jest jakość, którą świadczymy zarówno na płaszczyźnie techniczno-sprzętowej, jak również podczas codziennej współpracy z naszymi klientami. Komponenty i urządzenia marki Elmatic opierają się na podzespołach najlepszych na świecie, renomowanych producentów. Stawiamy na długotrwałą kooperację, stale wspierając naszych partnerów przed, w trakcie i po dokonaniu zakupu. Stale rozszerzamy naszą ofertę o urządzenia, które przedstawiają wartość dodaną dla firmy oraz naszych klientów. Zobacz pełne portfolio urządzeń marki Elmatic tutaj

Marka Elmatic istnieje na rynku już od ponad 25 lat. Same falowniki Elmatic są w srzedaży już od ponad 4 lat (od roku 2018). Ostatnie lata pozwoliły nam sprawdzić jakość oferowanych urządzeń i dopiero po sprawdzeniu ich na placu boju zaczęliśmy promocję. Taka czynność pozwala nam na polecanie falowników Elmatic z czystym sumieniem.


2. Jakie modele występują w portfolio falowników Elmatic?

Modele przemienników częstotliwości (falowników) Elmatic zostały starannie dobrane do potrzeb przemysłu napędowego. W portfolio znajdziemy modele: 

 • EL1000 – do mało zaawansowanych aplikacji niewymagających wysokiego momentu na starcie;
 • ED2000 – do aplikacji wymagających większej precyzji sterowania prędkością obrotową;
 • EDS – dedykowane do aplikacji pompowych lub wentylatorowych z powodu wzmocnionej obudowy (IP65).

Aż dwa modele falowników Elmatic posiadają wbudowane sterowanie skalarne, które sprawdzi się w ponad 70% aplikacji napędowych w przemyśle.


3. Jaki model najlepiej wybrać do prostej aplikacji, np.: z pompą, wentylatorem?

Do takiego typu aplikacji, czyli prostych i niewymagających najlepiej sprawdzi się falownik ze wbudowanym sterowaniem skalarnym. Charakterystyka pracy pompy czy wentylatora jest zmiennomomentowa - czyli, wraz ze wzrostem częstotliwości napięcie wzrasta do kwadratu. Przy tego typu obciążeniach głównym zadaniem sterowania jest dostarczenie min. energii aby nie obniżyć częstotliwości wału silnika poniżej wartości zadanej.

Przykładami wcześniej przedstawionej charakterystyki i sterowania będą aplikacje, np.: pompowe, wentylatorowe, małe przenośniki, sprężarki, zesatwy hydroforowe. 

Wyżej opisane aplikacje (i wiele innych) obsłuży falownik EL1000 oraz EDS. Główna różnica między modelami polega, na montażu oraz obudowie. Falowk EL1000 możemy zamontować na szynie DIN, posiada niewielkie wymiary oraz stopień ochrony IP20. Falownik EDS zamontować możemy na ścianie lub bezpośrednio na obudowie silnika. Posiada również wzmocnioną obudowę o stopniu ochrony IP65. 


4. Jaki model falownika wybrać jeśli chce dokładne sterowanie prędkością obrotową lub momentem? Również, gdy mam ciężki rozruch.

Precyzyjne sterowanie prędkością obrotową lub sterowanie momentem zapewni nam falownik ze sterowaniem wektorowym. Tego typu sterowanie (również z ciężkim rozruchem) znajdzie swoje zastosowanie w aplikacjach tj.: mieszadła, młyny, kruszarki, wytłaczarki. We wszystkich przypadkach moment niezależnie od częstotliwości będzie stały w czasie. 

Więc jeśli mamy do czynienia z tego typu aplikacją, a potrzebujemy falownika należy wybrać model ED2000


5. Czy mogę liczyć na pomoc techniczną? 

W Elmark Automatyka zapewniamy pomoc przed, w trakcie oraz po zakupie. Staramy się maksymalnie uprościć każdy element zakupu, np.: dzięki sklepowi internetowemu i widocznych w nich cen, poziomu rabatowego (po zalogowaniu), darmowych poradników techczniych. 

Jeśli pojawią się pytania lub wątpliwości nasi inżynierowie służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Nawet w przypadku dobrania odpowiedniego falownika do posiadanego silnika i aplikacji.

Zobacz specjalistów Elmark Automatyka


6. Jakie są sposoby zadawania częstotliwości?

W przypadku trzech modeli przemienników częstotliwości (falowników) Elmatic możliwe jest zadawanie częstotliwości poprzez:

 • Wbudowane przyciski GÓRA/DÓŁ;
 • Wbudowany potencjometr (oprócz modelu EDS);
 • Komunikacja MODBUS RTU/ASCII;
 • Wejście analogowe AI;
 • Multispeed;
 • PLC;
 • PID;
 • Impulsowo - tylko ED2000.


7. Czy jest środowisko do konfiguracji falownika?

Tak, producent dostarcza w pełni darmowe oprogramowanie do konfiguracji falownika. Również pozwala ono na diagnostykę pracy napędu. Więcej o oprogramowaniu dostępnych jest w artykule: Konfigurator falowników Elmatic - podstawowe informacje


8. Jaki rodzaj wejść analogowych jest dostępny w falownikach?

W falownikach Elmatic rodzaj wejść analogowych jest standardowy, tak jak w większości urządzeń automatyki przemysłowej. Mogą być one napięciowe 0-10V lub prądowe 4-20mA. 


9. Gdzie wpisuje parametry znamionowe silnika?

Parametry związane z tabliczką znamionową silnika elektrycznego różnią się w zależności od modelu falownika. Parametry konfiguracji silnika w falowniku będą wyglądać następująco:

 • EL1000 - od P209 do P215
 • EDS - od P209 do P215
 • ED2000 - od P2.01 do P2.05

Więcej informacji o podstawowych parametrach pracy falownika Elmatic są dostępne w szybkiej konfiguracji, którą można pobrać ze strony produktu z zakładki "Pliki do pobrania". 


10. Czy mogę podłączyć do falownika inne urządzenia oprócz silnika elektrycznego?

Nie. Przemienniki częstotliwości (falowniki) Elmatic są przeznaczone tylko i wyłącznie do sterowania trójfazowymi elektrycznymi silnikami asynchronicznymi indukcyjnymi. Podłączenie innych urządzeń może spowodować: wyskakiwanie błędów, a nawet uszkodzić falownik. 


11. Czy jest możliwość dołączenia dodatkowych kart, np. enkoderowej, I/O?

Nie. Falowniki Elmatic nie mają możliwości dołączenia dodatkowych kart rozszerzeń. 


12. Czy mogę użyć zewnętrznego rezystora?

Tak. Podłączenie zewnętrznego rezystora hamowania jest możliwe w modelu: 

 • EL1000 - od mocy 3,7kW;
 • ED2000 - możliwe dołączenie do każdej mocy.


13. Jak wygląda ewentualny serwis falowników Elmatic?

Podczas sprzedaży urządzeń Elmatic stawiamy przede wszystkim na jakość i sprawdzone rozwiązania (falowniki Elmatic sprzedajemy już od 2018 roku). Serwisujemy urządzenia w naszym autoryzowanym serwisie w Polsce, w Warszawie. Procedury zostały jak najbardziej uproszczone. Pozwala to na skrócenie czasu od zgłoszenia do zwrócenia naprawionego urządzenia. O każdym etapie naprawy będziesz na bieżąco informowany. W dodatku to my zamówimy do Ciebie kuriera, żeby to na nasz koszt odebrał zepsute urządzenie. 

Jeśli zajdzie potrzeba możemy wypożyczyć urządzenie na czas poprawy, aby skrócić czas postoju.  


14. Jakie protokoły komunikacyjne są dostępne w falownikach Elmatic?

Jedynym protokołem komunikacyjnym dostępnym na pokładzie przemienników częstotliwości (falowników) Elmatic jest MODBUS RTU/ASCII. 


15. Czy falowniki mają wbudowane filtry EMC?

Tak, niektóre modele falowników Elmatic mają wbudowane filtry EMC. Będą to wszystkie modele, które w swoim symbolu posiadają dopisek "-C" na samym końcu. 

Jednak w razie potrzemy w Elmark Automatyka mamy dostępne filtry wejściowe i wyjściowe katerorii C3 oraz C2. Skontaktuj się z nami: sterowniki@elmark.com.pl

Wbudowane filtry C3 od mocy 4kW posiadają falowniki producenta Unitronics.


16. Czy w falownikach są dostępne wejścia STO (bezpieczne zatrzymanie momentu)?

Nie, falowniki Elmatic nie posiadają wbudowanych wejść STO. Wejścia STO dostępne są we wszystkich falownikach producenta Unitronics. 


17. Jak ustawić sterowanie trójprzewodowe w falowniku EL1000?

Ustawienie sterowania trójprzewodowe w falowniku EL1000 ustawiane jest poprzez ustawienie wartości 2 w parametrze P329. Następnie należy jedno z wejść (FWD - P315, REV - P316, S1 - P317, S2 - P318) należy ustawić jako start do przodu lub start do tyłu (6 lub 7) i do niego podłączyć przycisk NO (normalnie otwarty). Kolejne wejście cyfrowe z wcześniej podanych należy ustawić jako stop (8) i do niego należy podłączyć przycisk NC (normalnie zamknięty). 

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!