Spawanie z użyciem narzędzia Smooth Tool - poradnik

24.07.2023 How to, Informacje produktowe /
spawanie
Wizerunek autora
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Brak wykwalifikowanych spawaczy na rynku jest od dłuższego czasu problemem dla wielu zakładów produkcyjnych. Jak wiadomo przyroda nie znosi próżni i znaleziono rozwiązanie: robotyzację spawania. 

W teorii wystarczy już ramię cobota, do którego przymocowany jest palnik spawalniczy i prosta komunikacja ze spawarką. Jednak dużo wydajniejsze są gotowe stacje spawalnicze. Niniejszy wpis to tutorial pokazujący pracę z takim rozwiązaniem. 


Smooth Robotics w praktyce

Prezentowane narzędzie zamontowane na robocie UR5e, UR10e lub UR20 może być użyte na 2 sposoby:

  • Po pierwsze jako wsparcie codziennej pracy spawacza. Umożliwia intuicyjną współpracę człowieka z robotem, w ramach której część spoin w sposób automatyczny może wykonywać robot, a część spawacz. Takie współdziałanie prowadzi do zwiększenia komfortu pracy spawacza poprzez ograniczenie ilości monotonnej pracy i redukcji wysiłku fizycznego. Jest to współpraca na zasadzie "win-win", gdzie robot de facto staje się narzędziem w rękach pracownika pracującym na ich wspólny sukces.
  • Po drugie jako podstawowe narzędzie pracy spawacza umożliwiające programowanie bardziej skomplikowanych sekwencji spawania przy dużej zmienności parametrów spawalniczych.

Budowa

Smooth Tool składa się z:

  • flanszy z przyciskami sterującymi zamontowanej bezpośrednio na 6-osi robota ułatwiającej jego programowanie,
  • dodatkowego oprogramowania zainstalowanego w kontrolerze robota, którego część graficzna widoczna jest na panelu uczenia robota w postaci kafelków wyboru.

Zestaw ten umożliwia programowanie spawania przez bezpośrednie manipulowanie palnikiem spawalniczym. Wybór rodzaju spoiny - prostoliniowa lub po okręgu - jest dokonywany za pomocą dwóch podświetlonych przycisków umieszczonych bezpośrednio na uchwycie palnika spawalniczego. Potwierdzenie wyboru punktu odbywa się przez dłuższe naciśnięcie przycisku. Trzecim z przycisków jest „free-drive”, który umożliwia przesuwanie palnika w dowolne miejsce i jego orientację.




Software

Oprogramowanie Smooth Tool umożliwia w prosty sposób:

  • skonfigurować prędkość robota w milimetrach na minutę,
  • określić promień mieszania dla wygładzenia ruchu w narożnikach,
  • utrzymać - stałą, pożądaną pozycję palnika (kąt pracy oraz kąt natarcia) podczas ruchu procesowego.


Jeżeli potrzebujesz spoiny przerywanej w miejsce ciągłej, nic prostszego, z wykorzystaniem naszego oprogramowania aktywujesz ją dwoma kliknięciami wybierając zakładkę WZÓR.

W przypadku spawania grubszych materiałów metodą MIG/MAG często pojawia się konieczność stosowania ściegów zakosowych. Smooth Tool umożliwia wybór i parametryzację czterech różnych rozwiązań:


Jeśli chcesz wykonywać spoinę wielowarstwową - nic prostszego. Wystarczy zdeklarować powyższą ścieżkę ruchu i parametry przesunięcia ściegu spoiny.

Oprogramowanie umożliwia nam dodawanie punktów wiążących w procesie spawania, które pozwalają na chwilowe wyłączenie jarzenia łuku i modyfikację orientacji palnika umożliwiając łatwiejszą kontrolę procesu. Graficzny interfejs dostępny na panelu uczenia robota pozwala na podgląd zaprogramowanego procesu spawania. Sam układ graficzny jest bardzo przejrzysty.

Pozwala też na podłączenie prawie każdego rodzaju źródła spawalniczego - począwszy od mniej zaawansowanych z wykorzystaniem wejść/wyjść cyfrowych robota jak również do bardzo zaawansowanych źródeł dedykowanych spawaniu zrobotyzowanemu, gdzie wymiana parametrów pomiędzy sterownikiem robota i źródła spawalniczego realizowana jest poprzez połączenie Ethernet IP.


Gotowe rozwiązania 



Źródło spawalnicze Kemppi


Źródło spawalnicze EWM


Źródło spawalnicze ESAB


Źródło spawlnicze Fronius

Źródło spawalnicze LORCH

Źródło spawalnicze WECO


Możliwości

Robot wyposażony w nowoczesne inwerterowe źródło spawalnicze przygotowane do współpracy z umożliwia spawanie nawet czterokrotnie razy szybciej cienkich materiałów metodą MIG/MAG niż podczas procesu ręcznego. Jednocześnie zapewnia wysoką powtarzalność i precyzję ruchu (dokładność do 0,3 mm) przy stałej prędkości. To gwarancja wysoką jakość spoin przy efektywniejszym zużyciu materiałów spawalniczych.

Model UR10e swoim zasięgiem jest w stanie obsłużyć nawet dwa stoły spawalnicze, a UR20 nawet cztery. W najbliższej aktualizacji oprogramowania roboty UR5e, UR10e oraz UR20 będą kontrolować pracę siódmej osi pozycjonera w czasie rzeczywistym. To przyczyni się do jeszcze większego wzrostu funkcjonalności stanowisk spawalniczych opartych o rozwiązania producenta.

Robot Universal Robots wyposażony w narzędzie Smooth Tool to szereg zalet, m.in:

  • praca w trybie 24/7/365,
  • wzrost wydajności w procesie spawania metodą MIG/MAG,
  • odciążenie spawaczy od realizowania monotonnych zadań,
  • spawanie niedużych partii detali w sposób zrobotyzowany,
  • krótki czas programowania, dzięki Smooth Tool®,
  • pierwszy krok w stronę pełnej automatyzacji spawania.

Elastyczność

Robota współpracującego Universal Robots można łatwo rekonfigurować, aby z powodzeniem wykorzystać go również w innych obszarach produkcji w branży metalowej, takich jak:

  • wycinanie plazmowe detali, 
  • szlifowania detali po spawaniu (obróbka wykańczająca),
  • polerowanie detali,

Te same roboty ze serii: UR10e, UR16e, UR20 są również integrowane do współpracy z maszynami CNC:

  • tokarkami,
  • frezarkami,
  • prasami krawędziowymi.

Dystrybutor z pełnym wachlarzem możliwości

Jako jedni z nielicznych preferowanych dystrybutorów Universal Robots w Polsce działamy w modelu 360 oferując:

  • wsparcie w dofinansowaniu na cobota,
  • autoryzowane szkolenia,
  • pomoc w znalezieniu najlepszego integratora,
  • własny serwis.

Jeśli myślisz o robotyzacji jakiegokolwiek procesu i czerpaniu z tego zysków, skontaktuj się ze mną.
wojciech.konarzewski@elmark.com.pl
605-743-055 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!