ULGA na robotyzację – czy będzie jak z ulgą na zakup samochodów elektrycznych?

23.02.2021 Aktualności / Robotyzacja
robotyzacja, Universal Robots
Wizerunek autora
Marek Falkowski
Producent: Universal Robots
 • Zakłady przemysłowe

Dość szerokim echem odbiła się w branży przemysłowej informacja o planowanym wdrożeniu nowej ulgi na robotyzację. Według danych Ministerstwa miała ona obowiązywać od 1.01.2021, jednak wciąż nie ukazało się formalne rozporządzenie w tej sprawie.

Wielu przedsiębiorców obawia się, że warunki skorzystania z ulgi lub proponowany jej poziom nie będzie zachęcał do przebrnięcia przez prawdopodobnie skomplikowane formalności by z takiej ulgi skorzystać. Czy te obawy okażą się słuszne przekonamy się kiedy będzie już możliwe złożenie takiego wniosku.
Poniżej prezentujemy obecne założenia planowanej ulgi.

Dla kogo i na co?

Ulga na robotyzację będzie miała zastosowanie dla płatników PIT i CIT. Podatnicy będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki podatku, jeśli prowadzą działalność przemysłową (produkcyjną), i dotyczy to wszystkich przedsiębiorców – również firmy z sektora MŚP.

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycję w robotyzację, dotyczy to również leasingu, czy też wydatków poniesionych na szkolenia dla pracowników obsługujących zrobotyzowane procesy. Na stronach ministerstwa możemy odszukać iż koszty kwalifikowane związane z inwestycją w robotyzację dotyczą:

 • zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów,
 • zakupu oprogramowania,
 • zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
 • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
 • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Jak to dokładnie będzie działać i jak policzyć ile zyskam

Załóżmy, że FIRMA PRODUKCYJNA miała problem z paletyzacją, do tej pory to pracownicy manualnie układali towar na paletach, stąd zapadła decyzja o potrzebie zmniejszenia obciążenia przenoszonego przez operatorów pracujących na linii. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca na hali produkcyjnej, jak również elastyczność w eksploatacji FIRMA PRODUKCYJNA zdecydowała się na zakup stacji paletyzującej Robotiq w oparciu o cobota Universal Robots UR10e. Dodatkowo zdecydowano się na szkolenie personelu z zakresu prawidłowej obsługi oraz implementacji robotów współpracujących by móc z sukcesem automatyzować kolejne procesy.

Ulga na robotyzację - przykład

Inwestycja w robota współpracującego może zaadresować wiele potrzeb, m.in.:

 • uzupełnienie braków kadrowych,
 • zwiększenie wydajności, produktywności,
 • poprawa jakości,
 • zapewnienie płynności produkcji,
 • zwiększenie bezpieczeństwa,
 • podniesienie elastyczności produkcji.

Wprowadzenie nowej ulgi robotyzacyjnej niewątpliwie pozytywnie wpłynie na tempo robotyzacji w Polsce, a jak wiemy mamy przed sobą jeszcze długa drogę, odsyłam tutaj do publikacji odnośnie gęstości roboty - zacji w naszym kraju. Pojawiające się na rynku rozwiązania, które są łatwe w samodzielnym wdrożeniu, jak np. zrobotyzowana stacja paletyzująca, to tylko wycinek możliwości z szerokiego wachlarza aplikacji które mogą zostać szybko i efektywnie kosztowo zautomatyzowane z wykorzystaniem cobotów, m.in. spawanie, czy polerowanie.

Zwrot z inwestycji i jej finansowanie

Niewątpliwie ważnym aspektem przy decyzji o automatyzacji procesów produkcyjnych nie będzie tylko wielkość nowej ulgi na robotyzację.

O tym jak szybko zwróci się inwestycja pisaliśmy już w publikacji: Jak szybko zwróci się inwestycja w Uni - versal Robots.

Niezwykle ważnym aspektem w odniesieniu do nowej ulgi na robotyzację jest fakt, że do kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycją wliczany jest także leasing nowych robotów. 
Dzięki porozumieniu z firmą DLL – globalnym dostawcą usług finansowych, Universal Robots uruchomił program leasingowy UR Financial Services. Dzięki tej współpracy wszystkie firmy produkcyjne, bez względu na wielkość czy zasoby finansowe mogą czerpać korzyści z automatyzacji swoich procesów produkcyjnych.

Warunki leasingu w porównaniu do oferty rynkowej są bardzo atrakcyjne – możemy zapewnić finansowanie na 12 miesięcy za 101% wartości lub 3 lata za 102% lub 103% w zależności od wkładu własnego.

Chciałbyś uzyskać indywidualną wycenę? Napisz do nas na roboty@elmark.com.pl i sprawdź jak możemy Ci pomóc w skorzystaniu przez Ciebie z ulgi na robotyzację!

 

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/ulga-na-robotyzacje--nowe-ulatwienie-od-1-stycznia-2021-roku

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!